IELTS Sınavı içeriği

 

IELTS Sınavı içeriği

 

Ielts Listening , Ielts Dinleme Sınavı 

 

4 bölümden oluşan IELTS sınavı listening bölümü kolaydan zora giden bir sıralama içindedir. Bol alıştırma yaparak bu bölümde iyi bir skora ulaşabilirsiniz. Cevapları sorulardan önce mutlaka inceleyiniz, hatta sorular  da fiillerin ve isimlerin altını çizin , dinleme kısmında onlara önem vererek dinleyin.

IELTS Dinleme sınavı   7 alarak  başarılı olabilmek için şu formülü uygulayın;

Section 1: 10 doğru cevap
Section 2: 8 doğru cevap
Section 3: 7 doğru cevap
Section 4: 5 doğru cevap

Eğer ilk 3 bölümde daha başarılı olursanız 4. bölüme gerek bile kalmayabilir.

 

Ielts speaking , Ielts Konuşma Sınavı 

 

Ielts speaking sınavı  3 aşamadan oluşur.

İlk bölüm ısınma bölümüdür, size genel sorular sorulur, uzun kompleks cümleler ile cevaplamanıza gerek yoktur.

İkinci bölüm size verilen konu üzerinde 1 dakika düşünüp 2 dakika konuşma yapmanız beklenmektedir.

Üçüncü bölüm de önceki bölümde yaptığınız konuşma ile ilgili sorular sorulur, cümle kurmanıza, zamanları kullanmanıza, kullandığınız kelimelere dikkat etmelisiniz.

Ielts Writing  Sınavı ,  Ielts Yazma Sınavı 

IELTS Writing sınavı Task 1, 20 dakika içinde tamamlanması gereken bir bölümdür. 4 paragraflı bir rapor hazırladığınızı düşünürsek her bir paragraf için 5 dakika var demektir.
Zaman kurgulamamız şöyle olmalıdır;
İlk 5 dakika; Konuyu okuyun, verilen konuyu ve şekli anladığınızdan emin olun , giriş paragrafınızı tekrar düzenleyerek   yazın.
İkinci 5 dakika ; Şekle bakın, 2 genel konu üzerinde düşünün , detaylara girmeyin, bu 2 konu üzerinde bilgiyi özetleyin,
Son 10 dakika ; Detaylara girin, bilgileri 2 paragrafa bölmeye dikkat edin, her paragrafa 5 dakika ayırın.
Paragraf organizasyonlarınızı şu şekilde yapmaya gayret edin;
Giriş paragrafı: Verilen konuyu yeniden düzenleyin ,
Gelişme paragrafı: Resme bakarak , başlangıçtan sona kadar olan değişiklikleri gözönünde bulundurun.Değişiklik trendlerini belirtin. Şekilde kaç basamak olduğunu belirtin, işlemin başlangıç ve bitiş aşamalarından  bahsedin.
Rakamları vermekten kaçının onların yerine bazı yükselme , alçalma trendlerini kullanın, yıllardan bahsederken başlangıç ve bitiş yılları yeterlidir, bu bölümde peak, bottom out , dramatic rise/fall ifadeleri aranmaktadır. Yaklaşık 3 cümle yeterlidir.

Her satırı tek tek açıklamak yerine karşılaştırma yapmanız examinerın beklentisidir.
2. Gelişme paragrafında detaylar karşılaştırmalar ile verilmelidir. Trendleri yazarken simple past tense ya da future tense kullanmalısınız.Yaklaşık 3 cümle yeterlidir.
Cümlelerinizde ‘sequencing’ language kullanmayı sakın unutmayın. Pasif cümleleri kullanmaktan kaçınmayın
Essay de olduğu gibi sonuç bölümü yazmanıza gerek yoktur. Conclusion yerine bilgilerin çok kısa bir gözden geçirilmesi yeterlidir. Gözden geçirme ile concclusion arasında şu farklar vardır; Conclusion bölümü finalde fikrinizi kararınızı verdiğimniz bir bölümdür, gözden geçirme ise ana konunun basit bir şekilde açıklanmasıdır. Şekillerin çok basit bir özetidir.Bu bölümü 2 cümle ile toparlayabilirsiniz.

IELTS Writing Task 2: Yazmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler;
2 önemli şey vardır;
Essayinizi 4 paragraf şeklinde planlayın,
Gelişme bölümünde açıklayacağınız fikirler üzerinde düşünün,
Eğer bir fikre tamamen katılıyor ya da katılmıyorsanız , diğer fikir üzerinde yazmanıza gerek yoktur. Yapmanız gerekenler fikrinizi belirtip, sebebini açıklamaktır. Bunun ötesinde examiner soruya nasıl yaklaştığınızı inceleyerek sizi değerlendirecektir.
Özel derslerimde tavsiyem giriş paragrafı için 2 cümle yazmanız şeklindedir, bu 2 cümlede şu şekilde gerçekleşebilir; ilk cümle thesis statement diğeri ise bu cümleyi açıklayan basit bir cümle olabilir.
Öğrencilerime en önemli tavsiyelerimden biri; mutlaka outline hazırlamalarıdır. Aksi takdirde paniğe kapılarak bir yerde takılmanız kaçınılmazdır. Eğer thesis statement ya da topic sentence bulmakta zorlanıyorsanız örneklerinizi düşünün ve fikirleri onun etrafına kurun.
Yazacağınız essay de fikirleriniz mantıksal bir şekilde sıralanmalıdır yoksa okuması kolay olmaz, essay ler 4 paragraflık bir yapı içerisinde olmalıdır.
Giriş paragrafı kısa fakat size verilen konuyu kapsamalıdır.
Gelişme bölümleri essayin ortalama %70 i civarında olmalıdır. Body paragrafları yüksek skor için gereken bölümlerdir.
Sonuç kısmı yazılanları özetleyen kısa bir bölüm olup içerisinde yeni fikirler barındırmamalıdır
Paragraf Analizleri:
Body paragrafları ortalama 85 kelimelik 5 cümle halinde yazılsa yeterlidir. Topic cümleler kısa ve basit olmalıdır. 2-3-4 . cümleler fikri mantıksal şekilde adım adım geliştirir , 5. cümle ise örnek cümlesi olmalıdır.

 

Ielts Reading ,  Ielts Okuma sınavı 

 

Ielts Akademik okuma parçaları 3 okuma parçası 40 adet sorudan oluşmaktadır. Okuma parçaları toplamda 1500-2500 kelime arası oluşmaktadır. Parçalar değişik akademik konuları içemektedir. Okuma parçalarından en azından biri detaylı mantıksal açıklama içeren parçalardır. Okuma parçaları kolaydan zora doğru değişir.
Ielts Akademik okuma parçaları başarı şartları;
Ielts okuma parçalarının uzunluğundan dolayı anlaşılması güç parçalardır. Önce soruları okumak bazı kişilerce uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile parçaları anlamada zaman kazanmış olursunuz. Ortalama her soruyu cevaplama için ortalama 1.5 dakika zamanınız var. Eğer kelimede ya da soruda anlama sorunu yaşadınızsa o soruyu dikakte almayın. Paragraf bittiğinde soruları hemen kontrol edin. Soruların sırası parçadaki sırayı takip eder. Bir bölümdeki soru bitince diğer bölüme geçilirken o sıralamada parça içinde aynı sırayı izler. Cevapları kağıda geçirmek için ekstradan zaman verilmez. Parçanın başlığından ve ilk cümleden anlamını tahmin etmeye gayret ediniz. Genelde tez cümleleri ve başlıklar parça hakkında genel bilgi verir.

Soru çeşitleri:
Başlıkları eşleştirme
Çoktan seçmeli sorular
Summary/ flow-chart/table tamamlama
Sınaıflama
Listeden cümleler seçerek başlıklarla eşleştirmek
YES, NO, NOT GIVEN soruları cevaplamak
Cümle başı ile sonunu tamamlama
Cümle tamamlama
Kısa cevaplar ( en fazla 2-3 kelime ile cevaplama)
Skimming
Scanning tekniklerini kullanarak okuma parçalarını kolaylıkla çözümleyebilirsiniz.

 

IELTS Sınavı özel ders Haluk hoca 0532 343 65 00

www.ieltsexam.gen.tr

 

Merhaba !